Gdy Bóg woła…

„Wołanie Boga. Patroni Światowych Dni Młodzieży w Panamie a rozeznawanie powołania” – to książka napisana z myślą o tych wszystkich młodych ludziach, którzy wybierają się na ŚDM oraz tych, którzy nie będą mogli tam pojechać. I jedni, i drudzy często zmagają się z życiowymi decyzjami, mają przed sobą do wyboru wiele możliwości, właściwie mogą zrobić ze swoim życiem i w swoim życiu niemal wszystko, a przecież muszą wybrać jedną drogę. Tylko jedną, bo nie sposób iść dwiema drogami jednocześnie. Sam doskonale pamiętam, jak niełatwe są to chwile. Jak wiele sprzecznych uczuć nami targa i jak trudno stwierdzić, czego tak naprawdę pragnę najmocniej. Wtedy bardzo potrzebny jest ktoś, kto stanie obok, wesprze i pomoże usłyszeć to, co kryje i za czym tęskni moje własne serce.

Przed tak samo trudnymi wyborami stawali również patroni ŚDM w Panamie. Niektórzy z nich żyli w odległych czasach, mieszkali w bardzo różnych miejscach, pod inną szerokością geograficzną, ale podejmowanie decyzji zarówno wtedy, jak i dzisiaj było wymagające. Zależało mi bardzo, by ukazać, w jaki sposób ci, którzy zostali duchowymi patronami ŚDM, radzili sobie, gdy trzeba było dokonywać życiowego wyboru. Nie urodzili się przecież jako święci czy błogosławieni. Byli kiedyś młodzi i wiele tęsknot targało ich młodymi sercami. Musieli podejmować decyzje. Stanowcze i jednoznaczne.

Zdecydowania większość z nich pochodzi z krajów Ameryki Łacińskiej i tak naprawdę chyba niewiele umiemy o nich powiedzieć. Oczywiście doskonale znamy i kochamy Maryję – główną patronkę ŚDM i Jana Pawła II, ale czy Indianina – Juana Diego lub latynoską piękność – Różę z Limy dane nam było poznać bliżej? A naprawdę warto. Mam w sercu mocne przekonanie, że wszyscy patronowie ŚDM: św. Jan Bosko, św. Róża z Limy, José Sánchez del Río, św. Juan Diego, św. Marcin de Porres, bł. Maria Romero Meneses i bł. Oskar Romero (kanonizacja 14 października 2018 r.) chcieliby być blisko ciebie w chwilach, gdy przyjdzie ci dokonywać życiowych wyborów. Warto się z nimi zaprzyjaźnić. Oni mogą pomóc zrozumieć, co właśnie ciebie uczyni człowiekiem szczęśliwym: małżeństwo… kapłaństwo… życie konsekrowane… Wszystko to możesz wybrać, możesz być tym, kim tylko zechcesz. Ważne, by podejmowane przez ciebie decyzje wypływały z głębokiej relacji z Panem Bogiem. Tego uczą wszyscy święci patronowie ŚDM w Panamie. Daj szansę sobie i im. Poznaj ich i pozwól, by dotykali twojego serca i prowadzili cię ku Bogu.

Honorowy patronat nad książką „Wołanie Boga”, podobnie jak rok temu nad „Misją Panama”, objął  biskup Marek Solarczyk, przewodniczący Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży oraz Zgromadzenie Księży Werbistów i Krajowe Biuro Organizacyjne Światowych Dni Młodzieży.

Obie pozycje są również cegiełką w projekcie Bilet dla Brata 2.0, a część dochodu z ich sprzedaży  zostanie przeznaczona na wsparcie finansowe wyjazdu polskich pielgrzymów na Światowe Dni Młodzieży.

Książkę można zakupić przez internet:

https://gotow.pl/glowna/102-wolanie-boga.html