– Kiedy wyjeżdżałem z Panamy, organizatorzy Światowych Dni Młodzieży zaprezentowali oficjalnych patronów tego spotkania młodych. Wpisałem w internecie nazwiska tych świętych i zorientowałem się, że na ich temat jest dostępnych naprawdę niewiele informacji. Postanowiłem sam ich poszukać i zebrać je dla młodzieży – nie w formie biografii, ale opowieści o żywych ludziach, którzy mogą być dla dzisiejszej młodzieży pomocą w rozeznawaniu drogi ich powołania – wyjaśnia w rozmowie z KAI o. Józef Gwóźdź, werbista, autor książki „Wołanie Boga. Patroni Światowych Dni Młodzieży w Panamie a rozeznawanie powołania”, która ukazała się nakładem Wydawnictwa „Gotów”, we współpracy z Krajowym Biurem Organizacyjnym ŚDM w Warszawie.

Jak podkreśla o. Gwóźdź, książka nawiązuje do dwóch ważnych wydarzeń, które wkrótce rozpoczną się w Kościele i są dedykowane w szczególności młodzieży: październikowego Synodu Biskupów nt. „Młodzież, wiara i rozeznawanie powołania” i styczniowych Światowych Dni Młodzieży w Panamie. „Te dwa wydarzenia mają pomóc młodym ludziom w odkrywaniu ich powołania, wspólnie z Bogiem i naśladując świętych” – mówi kapłan.

Jak wyjaśnia patroni ŚDM w Panamie, to młodzi święci, związani z Kościołem w krajach Ameryki Łacińskiej, którzy, pomimo geograficznej a niekiedy i historycznej odległości, mogą być dla młodych Polaków bliskimi towarzyszami, a także przewodnikami do zrozumienia przesłania Synodu Biskupów i ŚDM w Panamie. Choć dedykowana jest głównie młodym ludziom, także dorośli mogą dzięki niej na nowo odkryć, niekiedy słabo znanych świętych.

Główną patronką 34. ŚDM Panama 2019 będzie Matka Boża Stasza (Santa Maria la Antigua), patronka Panamy, której wizerunek w 1510 r. przywiózł na ziemie Ameryki Środkowej hiszpański żeglarz i odkrywca Vasco Núñez de Balboa. Zgodnie z intencją papieża Franciszka, Matka Boża towarzyszy młodzieży podczas przygotowań do spotkania w Panamie – jako że hasła kolejnych edycji ŚDM w latach 2017-2019 nawiązują do postaci Maryi.

Podobnie, jak podczas poprzednich edycji ŚDM, przygotowaniom i przebiegowi spotkania towarzyszą także święci ważni dla lokalnego Kościoła i związani z tematem zlotu młodzieży z całego świata. Przy okazji 34. ŚDM w Panamie będzie to sześcioro świętych i dwoje błogosławionych: św. Jan Paweł II, św. Jan Bosko, św. Róża z Limy, José Sánchez del Río, św. Juan Diego, św. Marcin de Porres, bł. Maria Romero Meneses i bł. Oskar Romero, którego kanonizacja odbędzie się 14 października br. w czasie, gdy będą trwały obrady Synodu Biskupów nt. młodzieży i powołania.

O. Józef Gwóźdź SVD, to polski misjonarz, który do niedawna posługiwał w panamskiej diecezji Bocas del Toro, składającej się z archipelagu 50 wysp na Morzu Karaibskim. Przez lata był jedynym kapłanem z Polski, pracującym w tym kraju. O swojej pracy misyjnej pisał w swojej pierwszej książce pt. „Misja Panama”.

Honorowy patronat nad obiema publikacjami o. Józefa Gwoździa SVD objęli: bp Marek Solarczyk, przewodniczący Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży, Zgromadzenie Księży Werbistów i Krajowe Biuro Organizacyjne Światowych Dni Młodzieży. Książki są również cegiełką w projekcie Bilet dla Brata 2.0, a część dochodu z ich sprzedaży zostanie przeznaczona na wsparcie finansowe wyjazdu polskich pielgrzymów na ŚDM w Panamie.

Książkę można zakupić na stronie wydawnictwa: https://gotow.pl/glowna/102-wolanie-boga.html

Artykuł zamieściłem dzięki portalowi misyjnemu misyjne.pl