Harcerze na wyspie

Rajskie, egzotyczne wyspy zachwyciły nas przede wszystkim słońcem, palmami i plażą. Oczyma wyobraźni widzieliśmy tłumy pielgrzymów z Polski, którzy zachwycą się, tak jak my, Bocas del Toro. Na miejscu jednak okazało się, że mało kto wie, co to znaczy ŚDM, a na wyspach współistnieje 16 różnych wyznań.

Do Panamy przylecieliśmy, aby pomóc w organizacji ŚDM, głównie w zakresie służby medycznej. W Krakowie byliśmy największą służbą zabezpieczenia medycznego – zorganizowaliśmy ponad 1100 harcerzy – wolontariuszy, w tym blisko 300 ratowników. Jako Harcerskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (HOPR) jesteśmy częścią Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. Chcemy wesprzeć organizację kolejnych ŚDM w Panamie.

Do tej pory odbyliśmy kilkanaście spotkań w Ciudad de Panama – z przedstawicielami komitetu organizacyjnego ze strony kościelnej i rządowej. Z osobami odpowiedzialnymi za kwestie medyczne, logistyki, wolontariatu. Docelowo do Panamy chcemy wysłać kilkuset harcerzy – ratowników. Nasi wolontariusze włączą się w diecezjach i w stolicy w przygotowania do przyjazdu pielgrzymów z całego świata.

Nasz projekt zainspirowało zaproszenie prezydenta Panamy, które otrzymaliśmy w trakcie ŚDM –  był pod wrażeniem naszej służby. A w niedzielę papież Franciszek zaprosił wszystkich do Panamy, na kolejne spotkanie młodych. Połączyliśmy te dwa fakty i dodatkowo dostaliśmy także wsparcie Prezydenta Polski, który na stałe sprawuje Protektorat nad ZHR.

Naszym głównym zadaniem w Panamie będzie wspomóc medycznie główną część ŚDM. Część z nas przyleci szybciej, by być wsparciem logistycznym i organizacyjnym w diecezjach – szczególnie tych, które przyjmą Polaków: Bocas del Toro, Colon i Chitre. Nasi ratownicy mają doświadczenie z Krakowa, regularnie szkolą się, a każdy z nich, by zdobyć tytuł zawodowy ratownika, ukończył kurs i zaliczył egzamin państwowy ratownika kwalifikowanej pierwszej pomocy.

Mamy nadzieję, że dla każdego z nas służba na ŚDM w Panamie będzie niezapomnianym przeżyciem, a przede wszystkim spotkaniem z Bogiem o zupełnie innych, bo latynoskich rysach.

Monika Wojkowiak

HOPR – Harcerskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe ZHR

ZHR – Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej

Ekipa z HOPR ZHR:

Adam Niemkiewicz – Komendant Główny

Karolina Bajera, Michał Mika i Piotr Pszczoliński – Sztab HOPR na ŚDM Panama