Parafia katedralna w Bocas del Toro obchodzi swoje święto patronalne 16 lipca. Poprzedzone jest ono nowenną ku czci Matki Bożej z Góry Karmel, Patronki naszej parafii. Cała nowenna, którą prowadzą i organizują wszystkie parafialne duszpasterstwa, jest czasem swego rodzaju rekolekcji. W tym roku nauki wygłosili pracujący w parafii księża wikarzy, czyli ks. Robert, pochodzący z Rumunii misjonarz Fidei Donum oraz ks. Johanes, werbista z Indonezji. W całej prałaturze jedynie nasz biskup, Mons. Anibal Saldaña OAR,  jest Panamczykiem. Wszyscy pozostali kapłani to misjonarze obcokrajowcy.

Oprócz rekolekcji, bardzo istotnym elementem uroczystości jest wigilia odpustu. Po wieczornej Eucharystii, która kończy nowennę, ulicami miasteczka przechodzi uroczysta procesja z figurą Matki Bożej. Już od kilku lat towarzyszy jej szkolna orkiestra oraz wierni, którzy niosą w rękach pochodnie, oświetlając w ten sposób drogę. Następnie odbywa się „Festival Infantil” przygotowany przez dzieci i młodzież. Jest to okazja do wspólnego rodzinnego świętowania. Specjanie na ten wieczór wielu parafian przygotowuje różne smakołyki, którymi dzielą się z uczestnikami.

W sam dzień odpustu celebrowana jest uroczysta Msza Święta pod przewodnictwem naszego biskupa, a po niej odbywa się kolejna procesja. Tym razem figura Matki Bożej umieszczana jest na jednej z łódek. Jako że mieszkamy na wyspie i musimy codziennie korzystać z transportu wodnego, parafianie w taki sposób, za wstawiennictwem swojej Patronki, proszą Pana Boga o opiekę, ochronę przed burzami oraz bezpieczne podróżowanie.

Cała uroczystość kończy się uroczystym posiłkiem wszystkich uczestników.

Matko Boża Szkaplerzna, módl się za nami!

« 1 z 2 »