Posted on

„Wołanie Boga. Patroni Światowych Dni Młodzieży w Panamie a rozeznawanie powołania” – to książka napisana z myślą o tych wszystkich młodych ludziach, którzy często zmagają się z życiowymi decyzjami, mają przed sobą do wyboru wiele możliwości, właściwie mogą zrobić ze swoim życiem i w swoim życiu niemal wszystko, a przecież muszą wybrać jedną drogę. Tylko jedną, bo nie sposób iść dwiema drogami jednocześnie. Sam doskonale pamiętam, jak niełatwe są to chwile. Wtedy bardzo potrzebny jest ktoś, kto stanie obok, wesprze i pomoże usłyszeć to, co kryje i za czym tęskni moje własne serce.

Przed tak samo trudnymi wyborami stawali również patroni ŚDM w Panamie. Niektórzy z nich żyli w odległych czasach, mieszkali w bardzo różnych miejscach, pod inną szerokością geograficzną, ale podejmowanie decyzji zarówno wtedy, jak i dzisiaj było wymagające. Zależało mi bardzo, by ukazać, w jaki sposób ci, którzy zostali duchowymi patronami ŚDM, radzili sobie, gdy trzeba było dokonywać życiowego wyboru. Nie urodzili się przecież jako święci czy błogosławieni. Byli kiedyś młodzi i wiele tęsknot targało ich młodymi sercami. Musieli podejmować decyzje. Stanowcze i jednoznaczne.

Zdecydowania większość z nich pochodzi z krajów Ameryki Łacińskiej i tak naprawdę chyba niewiele umiemy o nich powiedzieć. Oczywiście doskonale znamy i kochamy Maryję – główną patronkę ŚDM i Jana Pawła II, ale czy Indianina – Juana Diego lub latynoską piękność – Różę z Limy dane nam było poznać bliżej? A naprawdę warto. Mam w sercu mocne przekonanie, że wszyscy patroni ŚDM: św. Jan Bosko, św. Róża z Limy, José Sánchez del Río, św. Juan Diego, św. Marcin de Porres, bł. Maria Romero Meneses i bł. Oskar Romero (kanonizacja 14 października 2018 r.) chcieliby być blisko ciebie w chwilach, gdy przyjdzie ci dokonywać życiowych wyborów. Warto się z nimi zaprzyjaźnić. Oni mogą pomóc zrozumieć, co właśnie ciebie uczyni człowiekiem szczęśliwym: małżeństwo… kapłaństwo… życie konsekrowane… Wszystko to możesz wybrać, możesz być tym, kim tylko zechcesz. Ważne, by podejmowane przez ciebie decyzje wypływały z głębokiej relacji z Panem Bogiem. Tego uczą wszyscy święci patronowie ŚDM w Panamie. Daj szansę sobie i im. Poznaj ich i pozwól, by dotykali twojego serca i prowadzili cię ku Bogu.

Honorowy patronat nad książką „Wołanie Boga”, podobnie jak rok temu nad „Misją Panama”, objął  biskup Marek Solarczyk, przewodniczący Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży oraz Zgromadzenie Księży Werbistów i Krajowe Biuro Organizacyjne Światowych Dni Młodzieży.

Obie pozycje są również cegiełką w projekcie Bilet dla Brata 2.0, a część dochodu z ich sprzedaży  zostanie przeznaczona na wsparcie finansowe wyjazdu polskich pielgrzymów na Światowe Dni Młodzieży.

Książkę można zakupić przez internet:

https://gotow.pl/glowna/102-wolanie-boga.html